Досудовий етап стягнення заборгованості

Стягнення кредитної заборгованості здійснюється залежно від особливостей кожного випадку. Найпростіший та найменш витратний для боржника метод стягнення кредитної заборгованості - досудові переговори, під час яких відбувається врегулювання спірних питань й закріплення порядку та термінів повернення боргів і виплат компенсацій.

Досудове стягнення - це спосіб стягнення заборгованості, що будується на основі переговорів компетентних фахівців з боржниками, на меті яких є вирішення питання щодо погашення боргу з мінімальними фінансовими втратами як для боржника, так і для Банку.

Досудове стягнення боргів посідає перше місце серед всіх можливих способів врегулювання конфліктів, пов'язаних із заборгованістю. Основна причина цього полягає в тому, що такий спосіб вигідний не лише кредитору, а й боржнику: він дозволяє обом сторонам уникнути значних часових, трудових та фінансових витрат. На стадії досудового стягнення можливо вирішити питання про погашення заборгованості на взаємовигідних умовах для боржника і кредитора з використанням різних форм реструктуризації боргу, застосування різних видів розстрочок виконання фінансових зобов'язань.

Дуже важливо для кредитора та Клієнта визначити і локалізувати причини виникнення кредитної заборгованості на ранній стадії або під час проведення переговорів. В такому випадку ефективність роботи з боку як кредитора, так і боржника, яка спрямована на профілактику виникнення та погашення кредитної заборгованості, буде максимальною.

Основні етапи роботи досудового стягнення заборгованості:

 • Попереднє інформування Клієнта про настання термінів погашення заборгованості.

 • Повідомлення боржників про несвоєчасне виконання зобов’язань (sms-інформування, надсилання голосових повідомлень, розсилка електронних листів).

 • Проведення переговорів та консультацій боржників у телефонному режимі.

 • Підготовка та надіслання на адресу боржника письмових повідомлень про повернення боргу:

  • Контроль надходження оплат.

  • Проведення зустрічей та переговорів з боржниками за місцем знаходження останніх.
    

Наступний етап стягнення заборгованості – це виставлення претензій кредитором боржнику. Претензія є початком як досудового, так і судового етапу стягнення заборгованості, оскільки, відповідно до законодавства України, при пред'явленні позову до позовної заяви необхідно додати документ, що підтверджує наміри сторін у досудовому порядку врегулювати спір.

Якщо методи стягнення кредитної заборгованості, до яких входять переговори та інші досудові процедури, не спрацьовують, й боржник, як і раніше, ухиляється від зобов'язань, Банк переходить до наступного етапу цивільно-правових відносин - примусового стягнення заборгованості. Це, в свою чергу, призведе до додаткових матеріальних витрат для боржника, а також до збільшення часових рамок щодо врегулювання заборгованості.

Якщо кредитор спільно з боржником на етапі досудової роботи не змогли врегулювати питання щодо погашення заборгованості, надалі питання вирішуватимуться в суді. І вирішити їх кредитор може цілком успішно.
 

.